Holender.info
JAK PRZYGOTOWAĆ ROWER DO SEZONU

STARCIE Z PIERWSZYM BRUDEM.

Jeżeli rower zostawiliśmy z zaschniętym błotem, musimy go oczyścić. Polewamy cały rower wodą i pozostawiamy na około 10 minut. Po upłynie tego czasu błoto powinno rozmięknąć. Jeszcze raz polewamy wodą rower żeby błoto oraz piasek odpadły. Myjemy starannie ciepła woda z dodatkiem szamponu do mycia samochodów cały rower poza łańcuchem, wielotrybem, oraz korbowodem (tym zajmiemy się później). Można również użyć specjalnych preparatów czyszczących którymi spryskuje się rower i czyści szczotką. Jak już dokładnie oczyścimy rower możemy wypolerować lakier naszemu pojazdowi za pomocą pasty do lakierów samochodowych. Po takim zabiegu rama będzie miała warstwę ochronną przed brudem oraz będzie się pięknie błyszczeć.

Do mycia nie polecam płynu do naczyń iż jest zbyt „agresywny” i może spowodować korozję stalowych elementów roweru.

 

REGULARNE MYCIE ROWERU.

Jeśli regularnie dbasz i czyścisz swój jednoślad warto zaopatrzyć się w specjalne szczotki do czyszczenia i mycia.  Szczotki znacznie ułatwiają prace, każda szczotka jest specjalnie wyprofilowana, aby dostać się w każdy zakamarek ramy oraz osprzętu.

Jak sprawa wygląda z użyciem karchera do umycia naszego roweru? Czy może pomóc, a może zaszkodzić? Otóż mycie myjką wysokociśnieniową dokładnie oczyści nasz rower jednakże  woda pod dużym ciśnieniem dostanie się do uszczelnianych miejsc gdzie znajdują się łożyska suportu, piast, sterów dlatego myjki nie są najlepszym rozwiązaniem do mycia roweru. Ewentualnie można ustawić aby karcher wydobywał delikatną mgiełkę która nie zaszkodzi naszemu jednośladowi.

 

UKŁAD NAPĘDOWY

 

1. CZYSZCZENIE ŁAŃCUCHA

Kolej na  układ napędowy, najważniejsza czynność podczas czyszczenia roweru. Do mycia łańcucha, kasety i wolnobiegu używamy jedynie benzyny ekstrakcyjnej, lub specjalnych preparatów do tego przystosowanych. Nie używać rozpuszczalników typu nitro. Stary smar  usuniemy specjalnymi preparatami ( Muc off Chain). Jeżeli nie posiadamy takiego preparatu przedstawię kilka innych również skutecznych metod.

 

  • - Najlepszym sposobem jest rozpięcie łańcucha i umieszczenie go w plastikowym pojemniku wraz z benzyną ekstrakcyjną, energicznie wstrząsamy kilka raz. Jeżeli rozpuszczalnik  jest mocno zabrudzony, powtarzamy czynność aż do pożądanego efektu. Po skończonym zabiegu przecieramy łańcuch szmatką bądź ręcznikiem papierowym.
  • - Jak ktoś nie potrafi, albo nie chce nam się rozpinać łańcucha, zdejmujemy go z obu zębatek aby swobodnie zwisał i czyścimy go partiami. W tym celu wlewamy rozpuszczalnik do większego płaskiego pojemnika i zanurzamy w nim łańcuch dokładnie czyszcząc ze wszystkich stron każde ogniwo np. szczoteczką do zębów.
  • - Najszybszym i najprostszym sposobem czyszczeniem łańcucha jest bez zdejmowania go. Możemy do tego użyć specjalnej myjki do której wlewamy rozpuszczalnika i kręcimy pedałami, system szczotek oczyści łańcuch. Jeżeli nie posiadamy takiej myjki używamy szmatkę oraz starą szczotkę. Szczotkę zanurzamy w rozpuszczalniku i czyścimy każde ogniwo z osobna trzymając szmatkę pod spodem aby cały brud na niej pozostał, a nie na podłodze.

 

2. CZYSZCZENIE KASETY, PRZERZUTKI ORAZ MECHANIZMU KORBOWEGO.

Kasetę lub wolnobieg czyścimy szczotką z długim włosiem, aby dokładnie wyczyścić brud który znajduje się między kołami zębatymi. Najlepszym rozwiązaniem jest rozkręcenie kasety na ile to się tylko da i dokładne przetarcie szmatką. podobny zabieg stosujemy do przednich zębatek. Nie zapominamy o tylnych kółkach prowadzących tylnej przerzutki, należy je rozkręcić i dokładnie wyczyścić.

 

Uwaga: do czyszczenia układu napędowego używamy rękawiczek lateksowych iż benzyna ekstrakcyjna może podrażnić naszą skórę.

 

OSTATNIA CZYNNOŚĆ: SMAROWANIE oraz sprawdzanie luzów

 

Przed ostatnią czynnością jaką jest smarowanie, czekamy aby rower dokładnie wysechł.

Sprawdzamy stan linek i pancerzy na całej ich długości, jeżeli są uszkodzone warto je wymienić. Jak linki chodzą ciężko warto je przesmarować wewnątrz pancerza specjalnym smarem.

Stery kierownicy, jak sprawdzić czy jest luz? Kładziemy obie ręce na kierownicy, zaciskamy przedni hamulec i pchamy rower do przodu i do tyłu, stuki w okolicach sterów świadczą o luzach ( czasami po prostu starczy dokręcić poluzowane nakrętki). Jeżeli nie potrafimy sobie z tym poradzić oddajemy rower do serwisu.

Piasty, warto rozebrać i dokładnie wyczyścić ze starego smaru benzyną i nasmarować świeżym smarem. Ewentualnie wymienić łożyska kulowe jak są znaczne ślady zużycia.

Suport, jeżeli posiadamy suport maszynowy sprawdzamy jedynie luzy kiwając korba na boki jeżeli są luzy będą wyczuwalne w takim wypadku wymieniamy cały wkład. Jeżeli posiadamy suport na wiankach postępujemy tak samo jak przy piastach tzn. wykręcamy dokładnie czyścimy, w razie potrzeby wymieniamy łożyska, smarujemy i skręcamy z powrotem.

Hamulce, sprawdzamy stan zużycia klocków, jest to bardzo ważny element więc jeżeli zużycie jest znaczne trzeba koniecznie wymienić klocki na nowe. Warto zdjąć ramiona z piwotu i przesmarować je smarem, będą wtedy płynnie pracować.

Łańcuch element który musimy najczęściej smarować. Nie należy używać WD-40 ( co robi większość użytkowników jednośladów) jest to strasznym błędem! Do smarowania łańcucha używamy specjalny olej który nakładamy jedną kropelkę na każde ogniwo z osobna. Olej nie powinien znajdować się na bocznych ściankach łańcucha, jeżeli tak jest to delikatnie przecieramy go szmatką.

Amortyzator, ramiona tzw. golenie smarujemy specjalnym olejem do amortyzatorów. Zdejmujemy gumowe ochraniacze i aplikujemy kilka kropli oleju z teflonem na oba ramiona.

Manetki, odkręcamy pokrywę manetki, zazwyczaj  od spodu i aplikujemy kilka kropli oleju i ruszamy dźwignią aby smar wszędzie dotarł. Taki zabieg znacznie usprawni manetki.

Przerzutki, niczym założymy kółka prowadzące tylną przerzutkę należy je od wewnątrz posmarować smarem silikonowym.

 

Przed wyruszeniem w trasę nie zapomnijcie sprawdzić stan waszych opon oraz felg

JAK JUŻ DOSZLIŚCIE DO TEGO MOMENTU TO ZNACZY ŻE WASZ ROWER JEST GOTOWY DO DROGI, WIĘC ŻYCZĘ WAM BEZPIECZNEJ JAZDY.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.